تولید علم در کشور اثرگذاری مطلوب بر سر سفره‌ها را ندارد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   16 دی 1392-06 January 2014بازدید 357معاون وزیر علوم‌

تولید علم در کشور اثرگذاری مطلوب بر سر سفره‌ها را ندارد

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص کاربردی کردن پژوهش‌ها، گفت: باید به سمتی برویم که حداقل 90 درصد پژوهش‌ها کاربردی شوند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر وحید احمدی در نخستین هم‌اندیشی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، گفت: در گذشته پژوهش‌های کشور عمدتا بنیادی و توسعه‌ای بود. ولی در چند سال اخیر پژوهش‌های کاربردی به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: پیش‌بینی شده بود ایران در بعد علم و فناوری تا سال 1404 در منطقه رتبه اول را به دست آورد، اما در حال حاضر که بیش از دو سال به پایان برنامه باقی است، به این جایگاه رسیده‌ایم. امروز از نظر تولید علم در منطقه در رتبه نخست قرار گرفته‌ایم. کشورمان پرشتاب‌ترین کشور در تولید علم در دنیا است و بالاترین نرخ رشد تولید علمی را کسب کرده‌ایم.

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: البته این رشد به این معنی نیست که شرایط بهترین است و دیگر بی‌نیاز شده‌ایم. باید این علم به تولید صنعت و محصول منتهی شود. در این زمینه مقداری عقب هستیم؛ یعنی تولید علم ما اثرگذاری مطلوب بر سر سفره‌ها را ندارد و باید در این زمینه تلاش کنیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: امروز در هر محلی از کشور یک دانشگاه یا پژوهشگاه وجود دارد. به این ترتیب باید امیدوار باشیم مشکلات علمی و فناوری در آینده در این مناطق مرتفع شود و به لطف خدا در این مسیر حرکت کنیم.

احمدی در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور، گفت: در سال‌های گذشته این ارتباط یک واژه غریب بود ولی با رویکرد جدیدی که به وجود آمده، در آینده نزدیک این بحث نهادینه می‌شود.

وی افزود: آیین‌نامه‌ای به نام ارتقاء در وزارت علوم وجود دارد که در هر مرحله از بازنگری، به سمتی پیش می‌رود که فعالیت‌های استاد و دانشجو در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد که مشکلی از صنعت را حل کند در ارتقا مدنظر قرار کیرد. البته در این خصوص یک عزم ملی به وجود آمده است. ارتباط خوبی در حال حاضر میان صنعت و دانشگاه برقرار شده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم به بحث تحصیل پژوهش محور اشاره کرد و گفت: تحصیل پژوهش محور نقش بسیار خوبی در ارتباط دانشگاه و صنعت داشته است و امروز وزارت علوم به پژوهشگاه‌هایی که مجوز می‌دهد، تاکید می‌کند که بایستی در راستای تقاضا محور بودن عمل کنند؛ یعنی برای کاری که می‌خواهند انجام دهند، تقاضایی وجود داشته باشد.


تولید علم تولبد علم در کشور تولیدات علمی کشور آمار تولید های علمی کشور

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها