نحوه ارائه مجوز به رشته‌های دانشگاهی/ شیب کند تأسیس رشته‌های تکراری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 بهمن 1390-15 February 2012بازدید 1274
نحوه ارائه مجوز به رشته‌های دانشگاهی/ شیب کند تأسیس رشته‌های تکراری

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر :مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم، با اعلام جزئیات اولویت بندی برای اعطای مجوز به رشته های دانشگاهی گفت: برخی رشته ها در دانشگاههای یک استان به دفعات راه اندازی شده اند لذا باید پیش از اعطای مجوز به رشته ها از نظر فراوانی در استانها بررسی شوند.
ابوالفضل حسنی  اظهار داشت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون توسعه غیرهدفمند آموزش عالی که موجب اتلاف نیروی انسانی و بودجه می شود، طرح آمایش آموزش عالی از 2 سال پیش تاکنون در قالب کارگروههای مختلف اجرا شده است.

وی افزود: با توجه به برنامه پنجم توسعه و چشم انداز 1404 همچنین اسناد بالادستی، در دفتر گسترش رشته ها اولویت بندی و رشته هایی با اولویت 1 تا 3 مطرح شدند تا دانشگاهها برای تربیت نیروی انسانی و ایجاد پایه فناوری در این دسته از رشته ها فعالیت کنند.

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی با بیان اینکه به منظور توسعه رشته ها باید چگونگی فراوانی رشته در یک محل بررسی شود تا از تکرار ایجاد رشته ای در استانها جلوگیری به عمل آید، افزود: در این صورت نه تنها نیاز آن استان در رشته های مورد تقاضا برطرف می شود بلکه رشته های دارای فراوانی و با اولویت بالا توسعه نمی یابد.

این مقام مسئول در وزارت علوم گفت: از این رو، پیش از اعطای مجوز ابتدا رشته ها از نظر فراوانی در استانها بررسی می شوند. گاهی مشاهده می شود 70 رشته محل از این رشته ها در استانها وجود دارد بنابراین توصیه می کنیم رشته های مورد بحث توسعه نیابد.

به گفته مدیر کل دفترگسترش وزارت علوم، بحث تعطیلی رشته ها اصلاً مطرح نیست اما شیب کند می شود تا رشته ها به سمت برطرف کردن نیازهای منطقه پیش روند با این اقدام، تقاضا برای رشته های کم نیاز هم کاهش می یابد.

حسنی در ادامه با اشاره به اینکه در اکثر موارد یک رشته در تمام دانشگاههای یک استان تکرار شده است، اظهار داشت: این فراوانی قرار است کنترل شود زیرا درخواست خود دانشگاهها است. به عنوان مثال دانشگاه آزاد ادعا می کند که برخی رشته ها در آن به سمت تعطیلی می رود چون تعداد زیادی از این رشته محلها در دانشگاههای دیگر همان استان در حال جذب دانشجوست.

وی خاطرنشان کرد که ساز و کار ارائه مجوز به رشته ها در شورای گسترش هیچ تغییری نکرده اما رشته ها پیش از راه اندازی با حضور نماینده ای از دانشگاه متقاضی آن رشته، بررسی می شوند.مجوز رشته‌ دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها