جدول آمار پژوهشهای دفاعی دانشگاهها/ معرفی دفاعی‌ترین دانشگاههای کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   25 آبان 1389-16 November 2010بازدید 1745


جدول آمار پژوهشهای دفاعی دانشگاهها/ معرفی دفاعی‌ترین دانشگاههای کشور
خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه : مدیر هدفمندسازی پژوهشهای دانشگاهی در تشریح اقدامات انجام شده برای هدفمندی پژوهش و فناوری، جزئیات فاز اول تکاپوی دانشگاهها در زمینه رساله‌های دکتری مورد نیاز سازمانهای صنعتی دفاعی را تشریح کرد.

محمد برندک در گفتگو با خبرنگار مهر از تبادل و امضاء تفاهم نامه همکاری بین وزارتخانه های دفاع و علوم برای حمایت و عملیاتی شدن نیازهای بخش دفاعی در قالب رساله های دکتری به عنوان یک اقدام برای هدفمندسازی پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: در این خصوص در فاز اول 403 عنوان رساله دکتری از طرف سازمانهای صنعتی دفاعی به دانشگاههای مختلف ارسال شد.

وی افزود: از میان این 403 عنوان، تعداد 271 موضوع از طرف دانشگاهها انتخاب و در نهایت با تایید سازمانهای صنعتی دفاعی 113 عنوان از این موارد برای عقد قرارداد به دانشگاههای علاقمند به موضوع منعکس شد.

جزئیات رساله های دکتری مورد نیاز سازمانهای صنعتی دفاعی در قالب تفاهم نامه همکاری منعقد شده (در فاز اول)
دانشگاه تعداد عنوان ارسال شده به دانشگاهها تعداد عنوان دریافتی از دانشگاهها تعداد عنوان منجر به عقد قرارداد
صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی کل 403 عنوان 110 33
علم و صنعت ایران کل 403 عنوان 117 47
گیلان کل 403 عنوان 0 0
صنعتی اصفهان کل 403 عنوان 0 0
تهران کل 403 عنوان 1 1
فردوسی مشهد کل 403 عنوان 16 11
شهید باهنر کرمان کل 403 عنوان 0 0
صنعتی شاهرود کل 403 عنوان 0 0
صنعتی امیرکبیر کل 403 عنوان 24 18
صنعتی شریف کل 403 عنوان 3 3
شیراز کل 403 عنوان 0 0
تبریز کل 403 عنوان 0 0
جمع کل 403 271 113

به گزارش مهر، جزئیات رساله های دکتری مورد نیاز سازمانهای صنعتی دفاعی در قالب تفاهم نامه همکاری منعقد شده در فاز اول نشان می دهد با وجود آنکه هر 12 دانشگاه هدف به طور مساوی از عناوین ارسال شده بهره مند بوده اند اما دانشگاههای علم و صنعت ایران و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اختلافی قابل توجه از 10 دانشگاه دیگر در انتخاب موضوع داشته و فعالانه ظاهر شده اند. دانشگاههای صنعتی امیرکبیر و فردوسی مشهد نیز با اختلافی زیاد از دو دانشگاه نخست، در زمینه انتخاب موضوع در جایگاههای سوم و چهارم قرار گرفته اند.

دانشگاه صنعتی شریف فقط 3 موضوع و دانشگاه تهران فقط یک موضوع را انتخاب کرده اند و 6 دانشگاه دیگر که 403 عنوان رساله دکتری از طرف سازمانهای صنعتی دفاعی به آنها ارسال شده بود حتی یک موضوع هم از میان آنها استخراج نکرده اند.

در زمینه تعداد موضوعاتی که به عقد قرارداد منجر شده است نیز دانشگاههای علم و صنعت و خواجه نصیر رتبه های اول و دوم را کسب کرده و صنعتی امیرکبیر و فردوسی مشهد در جایگاههای بعدی قرار دارند. دانشگاه تهران فقط یک عنوان منجر به عقد قرارداد و دانشگاه صنعتی شریف نیز فقط سه عنوان منجر به عقد قرارداد را نصیب خود کردند.

مدیر هدفمندسازی پژوهشهای دانشگاهی وزارت علوم در ادامه گفتگو با مهر افزود: در فاز دوم 98 عنوان به دانشگاههای مختلف ارسال شد که آماده دریافت پاسخ از دانشگاهها برای انعکاس به سازمانهای صنعتی دفاعی برای تایید نهایی و عقد قرارداد هستیم.

وی از تبادل و امضاء تفاهم نامه همکاری بین وزارت صنایع و معادن و وزارت علوم برای حمایت و عملیاتی شدن نیازهای بخش صنعت و معدن در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد یا رساله های دکتری یا پروژه های کلان خبر داد و به مهر گفت: در این باره پروژه کلان رنگ و پوشش به پژوهشکده رنگ و پوشش و پروژه کلان حفاظت از فضای سایبری ایران به پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران محول شد.

برندک افزود: نیازهای صنایع و معادن در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد یا رساله های دکتری نیز از طرف وزارت صنایع در حال شناسایی است.

مدیر هدفمندسازی پژوهشهای دانشگاهی وزارت علوم از جلسه مشترک با نیروهای بسیج، سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران برای شناسایی نیازهای آنها جهت تبادل و انعقاد تفاهم نامه همکاری خبر داد و به مهر گفت: جلسات مشترک با نمایندگان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای تبادل و انعقاد تفاهم نامه همکاری برگزار شد.

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها