پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آموزش های عمومی          22 اسفند 1389 - 13 March 2011موفقیت در هر فرآیندی، نیازمند هماهنگی تمامی عوامل موثر در آن است. در واقع ما زمانی می توانیم به نتیجه ی دلخواه خود برسیم که تمامی عوامل مؤثر در رسیدن به نتیجه را رعایت کنیم. آزمون کنکور به عنوان بزرگ ترین آزمون علمی کشور که می تواند نقش مؤثری در جهت گیری شغلی داشته باشد، از جمله اهداف و نتایج پراهمیت و حساسی است که باید در صحت و درستی عوامل مؤثر در آن، با دقت بسیاری عمل کرد.

موفقیت در کنکور، متأثر از عوامل متعددی است که شاید برخی از آن ها، در دسترس و قابل کنترل نباشد اما عوامل در دسترس و قابل کنترلی هم وجود دارد که در صورت رعایت آن ها، احتمال موفقیت، چند برابر خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی این عوامل قابل دسترسی بپردازیم:

۱) هدف گذاری

به طور قطع، اولین و مهم ترین گام در هر مسیری، هدف گذاریست. داشتن اهداف واضح و روشن، علاوه بر این که می تواند در افزایش میزان انرژی فرد، اثر زیادی داشته باشد، در تعیین جهت زندگی او نیز بسیار مؤثر است. یکی از تفاوت های بین افراد موفق و ناموفق داشتن اهداف از پیش تعیین شده است.

داشتن اهداف واضح و روشن، علاوه بر این که می تواند در افزایش میزان انرژی فرد، اثر زیادی داشته باشد، در تعیین جهت زندگی او نیز بسیار مؤثر است.

شاید نشناختن فرق بین آرزو و هدف، سبب شود تا بسیاری از افراد نتوانند انرژی و جهت لازم را از اهدافشان کسب کنند. مکتوب کردن اهداف، یکی از تفاوت های بارز آن با آرزوست. وقتی شما هدفی در ذهن تان دارید اما آن را مکتوب نکرده اید، مانند این است که غذایی داشته باشید اما آن را نخورید؛ طبیعی ست که شما سیر نمی شوید.

برای مکتوب کردن اهداف، باید وقت بگذارید. چند ساعت با خودتان خلوت نموده و به اهداف تان فکر کنید. سپس آنها را مکتوب کنید. البته شاید لازم باشد قبل از این کار، رشته های دانشگاهی را خوب بشناسید که باید از طریق کتاب های موجود در بازار، گفتگو با متخصصان و صاحب نظران رشته ها، این کار را انجام دهید.

۲) برنامه ریزی (استراتژی)

طور حتم می دانید که یکی از مهم ترین تفاوت های سال های پایه و پیش دانشگاهی، حجم مباحثی است که باید برای آزمون کنکور مطالعه یا مرور کنید. این حجم زیاد مباحث، به طور معمول سبب می شود داوطلبان کنکور که عادت به مطالعه و برنامه ریزی برای این حجم ندارند، با مشکل مواجه شوند.

برنامه ریزی دقیق، از مهم ترین عوامل کنترل و غلبه بر این حجم زیاد است، اگر از ابتدای سال تحصیلی، برنامه ریزی دقیق و درستی داشته باشیم، به طور قطع خواهیم توانست تمامی مباحث مورد نظر را مطالعه و جمع بندی کنیم.

داوطلبانی که در مدرسه ثبت نام می کنند (که این مدرسه باید دروس پیش دانشگاهی و پایه را تدریس کند)، کافی ا ست مطابق برنامه های مدرسه، درس هر روز را همان روز بخوانند تا تمامی مباحث مورد نیاز آزمون کنکور را مطالعه کنند. داوطلبانی که به برنامه ی یک آزمون، اعتماد می کنند، باید در فاصله ی هر ۲ آزمون (۲ هفته یا ۳ هفته) مطابق با سرفصل های آزمون بعدی عمل کنند و برنامه های خود را براساس آن تنظیم نمایند اما داوطلبانی که طبق برنامه های مشاور عمل می کنند، کافی ست براساس برنامه ی هفتگی یا دو هفتگی که مشاور تنظیم کرده، مطالعه نمایند.

۳) آزمون

آزمون های آزمایشی در طول سال تحصیلی، علاوه بر این که سبب مأنوس شدن ذهن و جسم با فضای آزمون می شود، اشکالات و اشتباهات فرد را نیز مشخص خواهد کرد تا در فرصتی مناسب، آنها را برطرف کند. پیش آزمون ، نقش مهمی در نتیجه گیری خواهد داشت و به همین دلیل باید در انتخاب آن دقت کرد.

یک آزمون آزمایشی مناسب باید دارای شرایط زیر باشد:

الف) هماهنگی با سرفصل های مطالعاتی

اگر ما آزمون آزمایشی را به عنوان استراتژی حرکت خود انتخاب کرده ایم، این اتفاق خواهد افتاد اما اگر استراتژی کلان ما، براساس برنامه ی مدرسه ای است، باید آزمون آزمایشی، با سرفصل مطالعاتی هماهنگ باشد.

یادگیری روش های صحیح مطالعه و برنامه ریزی، به طور قطع می تواند در افزایش کیفیت مطالعه ی شما مؤثر باشد اما کیفیت مطالعه جایگزین کمیت آن نیست.

ب) سؤالات استاندارد

استاندارد در کنکور، به معنی نزدیک بودن آزمون به سؤالات آزمون های سراسری ا ست؛ یعنی هر قدر سوالات یک آزمون به سؤالات سال های قبل آزمون سراسری نزدیک تر باشد، سؤالات آزمون، قابل اعتمادتر و استانداردتر است.

ج) جامعه ی آماری مناسب

سؤالات استاندارد و برنامه ی مطالعاتی مناسب، مهم ترین عوامل مؤثر است، در حالی که بسیاری از داوطلبان تصور می کنند مقایسه، مهم ترین نقش یک آزمون آزمایشی ا ست. البته درست است که مقایسه با رقبا هم جزو اهداف آزمون است اما هدف نهایی نیست. یک آزمون آزمایشی، باید سوالات استاندارد و برنامه ی مناسبی داشته باشد.

۴) مهارت های موفقیت در تحصیل

داوطلبان بسیاری در سال های گذشته، با وجود تلاش زیادی که کرده اند، به دلیل عدم استفاده از مهارت ها و روش های صحیح، نتوانسته اند به نتیجه ی دلخواه خود دست یابند. این مهارت ها که شامل برنامه ریزی درسی، روش های مطالعه، شرایط مطالعه، تکنیک های ایجاد تمرکز و دقت و هنر آزمون دادن، روش جمع بندی و... است، لذا این مهارتها در یادداشتهای آتی به شما داوطلبان عزیز ارائه خواهد شد.

۵) تلاش (کمیت مطالعه)

یادگیری روش های صحیح مطالعه و برنامه ریزی، به طور قطع می تواند در افزایش کیفیت مطالعه شما مؤثر باشد اما کیفیت مطالعه جایگزین کمیت آن نیست.

موفقیت در هر زمینه ای، نیازمند بکار گیری روش ها و ابزار لازم است. برای موفقیت در کنکور هم لازم است بیشترین مقدار ممکن در طول یک روز، درس بخوانید یعنی تا جایی که به کیفیت مطالعه ی شما لطمه ای وارد نشود. این عدد در روزهای تعطیل و روزهایی که به مدرسه می روید، متفاوت خواهد بود، برای نمونه:

در روزهای تعطیل(مانند تعطیلات نوروزی که در پیش است)، شما از ۲۴ ساعت زمان، باید حدود ۷ ساعت بخوابید و احتمالا" حدود ۴ ساعت به کارهای متفرقه (وعده های غذایی و ...) بپردازید و از زمان باقی مانده (یعنی ۱۳ ساعت) باید ۱۰ تا ۱۲ساعت درس بخوانید اما در روزهایی که به مدرسه می روید، از ۲۴ ساعت شبانه روز، ۷ ساعت به خواب، ۲ ساعت به امور متفرقه و حدود ۸ ساعت به حضور در مدرسه اختصاص می یابد که باید از زمان باقی مانده (یعنی ۷ ساعت)، حدود ۵ تا ۶ ساعت درس بخوانید.

البته یادتان باشد که لزومی ندارد این ساعت مطالعه، به صورت دائمی رخ دهد. به یقین اگر در یک روند تدریجی، شما ساعت مطالعه تان را به ساعت مطلوب برسانید، ثبات و استمرار بیشتری خواهد داشت.

موفقیت در هر فرآیندی، نیازمند هماهنگی تمامی عوامل موثر در آن است. در واقع ما زمانی می توانیم به نتیجه ی دلخواه خود برسیم که تمامی عوامل موثر در رسیدن به نتیجه را رعایت کنیم. آزمون کنکور به عنوان بزرگ ترین آزمون علمی کشور که می تواند نقش موثری در جهت گیری شغلی داشته باشد، از جمله اهداف و نتایج پراهمیت و حساسی است که باید در صحت و درستی عوامل موثر در آن، با دقت بسیاری عمل کرد.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی