پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / روانشناسی و علوم تربیتی          03 اردیبهشت 1391 - 22 April 2012روش هایی  برای كاهش استرس در زندگی روزانه  

حتماً تا به‌حال تشخیص داده‌اید كه استرس موضوعی شخصی است.
آنچه برای فردی تحمل‌ناپذیر و طاقت‌فرساست ممكن است برای دیگری موجب موفقیت شود؛ اما فارغ از اینكه چه عاملی استرس را در فرد ایجاد می‌كند، هر كسی می‌تواند یاد بگیرد كه این فشار را از خود دور سازد.
مقاله زیر به 20 روش برای كاهش استرس پردا‌خته  است و سعی می‌كند ما را برای حفظ آرامش و خونسردی در زندگی آماده‌تر سازد. در اینجا راه‌حل‌های غلبه بر ترس و خشم در زندگی روزانه را مرور می‌كنیم.
خودتان سرنوشت را رقم بزنید
یادآوری این نكته به‌خودتان می‌تواند به شما كمك كند كه حتی در موقعیت‌های فوق‌العاده استرس‌زا، خونسردی خود را حفظ كنید. سعی نكنید نقش اول نمایشی غم‌انگیز را بازی كنید. وقتی مشكلی استرس‌زا پیش می‌آید به‌خودتان بگویید: دنیا به آخر نرسیده! این كار به شما كمك می‌كند تا بر اوضاع تسلط یابید.
با دیگران به توافق برسید
قبول كنید كه شاید همیشه به چیزی كه می‌خواهید نرسید؛زیرا این پذیرش استرس را كاهش می‌دهد.
جسور باشید نه ستیزه‌جو
تفاوت بسیاری بین جسارت و ستیزه‌جویی وجود دارد. با این حال اغلب افراد این دو را با هم اشتباه می‌كنند. برای حفظ جسارت نیازی به بالا بردن صدا یا پررویی نیست تفاوت این دو را از یكدیگر تشخیص دهید و به این ترتیب از استرس خود بكاهید.
برای خود ارزش قائل شوید
این مهم‌ترین نكته در كنترل استرس است. معنایش این است كه یاد بگیرید به دیگران اجازه ندهید كه شما را گول بزنند، تهدید كنند. اگر نمی‌دانید كه چگونه با این مشكل روبه‌رو شوید از افرادی كه آنها را تحسین می‌كنید، كمك بگیرید. دقت كنید كه آنها چگونه بر اوضاع تسلط پیدا می‌كنند و به چه نحو با آنچه شما دشوار می‌دانید كنار می‌آیند.
صادق و درستكار باشید
به‌خصوص در مورد احساسات خود بیاموزید از كاه كوه نسازید. به‌طور مثال اگر با بهترین دوست خود اختلاف‌نظر پیدا كردید كار را به عصبانیت بیش از حد نكشانید.
جمله خونسرد باش را پیش خودتان تكرار كنید
وقتی كه احساس ترس یا استرس می‌كنید این جمله را نه با صدای بلندبلكه در ذهن خود تكرار كنید. چندین بار تكرار این جمله به‌آرامی واقعاً به شما كمك می‌كند تا خونسردی خود را حفظ كنید.
كلمه نه را بر زبان آورید
افرادی كه نمی‌توانند به دوستان و خانواده خود «نه» بگویند، كسانی هستند كه به سادگی دچار استرس می‌شوند زیرا برای خود فرصت یا شرایط مناسب را فراهم نمی‌كنند. آموختن اینكه چگونه پاسخ منفی بدهید راه بسیار خوبی است برای اینكه به‌خودتان اطمینان
ببخشید.
به‌خود فرصت بیشتری بدهید
مدیریت زمان راه‌حلی ضروری  در بازی استرس است قبل از اینكه هر شغل مهم یا كار بزرگی را بپذیرید، ببینید كه چگونه می‌توانید برای زمانی كه دراختیار دارید به‌نحو احسن برنامه‌ریزی كنید تا بدون عجله به همه كارهای خود برسید.
استراحت كنید
یكی از عوامل بسیار مهم برای كاهش استرس رسیدن به آرامش است. راه حل اصلی برای رسیدن به آرامش كامل این است كه ذهن خود را از هر چیز دیگری خالی كنید.
تنفس صحیح را فراموش نكنید
وقتی دچار استرس می‌شویم، فراموش نكنیم كه به نحو صحیح تنفس كنیم و در چنین حالتی باید نفس‌های عمیق بكشیم تا ضربان قلب شدت نیابد و میزان اكسیژن خون كم نشود و برای نشان دادن عكس‌العمل سریع و مناسب در لحظه‌های استرس‌آمیز، سه نفس عمیق بكشید و سپس وارد عمل شوید.
قبل از درگیر شدن صبر كنید
وقتی كه دچار استرس و عصبانیت هستید به‌سادگی كنترل خود را از دست می‌دهید، به همین دلیل قبل از اینكه چیزی بگویید به آرامی تا شماره 10 بشمارید. این كار به شما امكان می‌دهد قبل از حرف زدن فكر كنید و به این ترتیب بر موقعیت استرس‌زا چیره شوید.
به كارهای خود نظم و ترتیب ببخشید
یكی از دلایل اصلی ایجاد استرس، رعایت نكردن نظم و ترتیب است. درصورتی كه خاطره بدی در ذهنتان باقی مانده آنها را بنویسید. عادت كنید كه هر روز هر كاری را كه مجبور به انجام دادن آنها هستید، یادداشت كنید. به این ترتیب آن كارها را فراموش نخواهید كرد.
زمان نگرانی خود را محدود كنید
اوقات نگرانی خود را محدود كنید و این قانون را برای خود بگذارید كه به هر شكلی فقط 20 دقیقه فكر كنید اگر بعد از گذشت این مدت هیچ راه‌حلی پیدا نكردید به‌خودتان استراحت دهید و بعداً دوباره به موضوع برگردید.
صبح‌ها در باره مشكل خود فكر كنید
نگرانی درباره استرس‌هایتان در طول شب بسیار بد است زیرا اولاً شما خیلی خسته‌تر از آن هستید كه بتوانید تفكر درستی داشته باشید و ثانیاً این افكار شما را بی‌خواب می‌كند.
تصمیم بگیرید كه صبح‌ها مشكل خود را حل كنید.اگر در طول شب خوابتان نمی‌برد نگرانی خود را روی كاغذ بنویسید و ببینید كه تا چه اندازه به شما آرامش می‌دهد.
بیشتر ورزش كنید
ورزش باعث ترشح مسكن‌های طبیعی اندروفین‌ها در بدن می‌شود كه شما را سرحال می‌كند و هفته‌ای سه روز ورزش كنید آن هم به‌مدت 20 دقیقه خستگی و اضطراب را از شما دور می‌كند.
به حرف‌های  دیگران گوش دهید
شاید این حرف عجیب و غریب به‌نظر برسد اما هیچ‌یك از ما به اندازه كافی به حرف‌های دیگران گوش نمی‌كنیم، به همین دلیل همیشه اكثر ما دچار سوءتفاهم می‌شویم. در این حالت خونسردی خود را حفظ می‌كنیم و موقعیت را عاقلانه می‌سنجیم و راه‌حلی مناسب پیدا می‌كنیم.
به اندازه كافی بخوابید
هر فرد باید 8 ساعت در روز بخوابد. اگر بیشتر یا كمتر از این مقدار بخوابید نه‌تنها نسبت به تأثیرات استرس حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهید بلكه تمام روز دچار تندخویی می‌شوید.
رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید
خوردن بیش از حد غذاهایی كه قند زیاد و ارزش غذایی اندكی دارند،  باعث می‌شود تا میزان قند موجود در بدن به سرعت افزایش پیدا كند. باید این مقدار قند را كاهش داد و به تعادل درآورد و برای این كار باید مقدار زیادی میوه و سبزی بخوریم.
به‌مدت 2 دقیقه در برابر وحشت خود مقاومت كنید
اوقاتی هست كه كنترل خود را از دست می‌دهید و دچار وحشت می‌شوید. دو دقیقه به‌خودتان فرصت دهید ، نفس عمیق بكشید و سپس پیش خودتان بگویید: من می‌توانم این كار را انجام دهم و اگر هم نتوانستم دنیا به آخر نمی‌رسدو زندگی ادامه دارد.

فرد- فاطمه غفرانیتگ ها كاهش استرس

خبرنامه - شبکه های اجتماعی