پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / تحصیل در خارج          09 مهر 1391 - 30 September 2012سردرگمی دانشجویان غیربورسیه در ناهماهنگی وزارت علوم و بانک مرکزی


با توجه به ارائه نشدن پاسخ روشنی درباره ارائه یا عدم ارائه پرداخت ارز تحصیلی به دانشجویان غیربورسیه، این دسته از دانشجویان همچنان برای گرفتن ارز تحصیلی میان وزارت علوم و بانک ها سرگردانند.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از  مهر، معرفی نامه های ارز تحصیلی همچنان از طریق وزارت علوم و موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور برای دانشجویان غیربورسیه صادر می شود و بانک مرکزی نیز بخشنامه ای را برای مشخص شدن تکلیف ارز تحصیلی به غیربورسیه ها صادر نکرده است.

تنها اظهار نظر در این زمینه مربوط به وزیر اقتصاد بود که چندی پیش اعلام کرد: عده‌ای خودشان تصمیم گرفتند برای تحصیل از کشور خارج شوند و بورس نیستند که طبیعی است بانک مرکزی هیچ وقت برای تامین ارز آنها تعهدی نداشته و آنها می‌توانند از بازار استفاده کنند.

این ناهماهنگی میان وزارت علوم و بانکها باعث سردرگمی دانشجویان غیر بورسیه شده است.

خبرنگار مهر به عنوان یک مراجعه کننده دریافت ارز تحصیلی به برخی از این بانکهایی که پیش از این ارز تحصیلی پرداخت می کردند و شعب ارزی پرداخت کننده بودند مراجعه کرده و نحوه پرداخت ارز تحصیلی به دانشجویان غیربورسیه را جویا شده است.

بانک اقتصاد نوین

به گزارش مهر، رئیس یک از شعب بانک اقتصاد نوین در پاسخ به مهر اعلام کرد که این بانک تا سال گذشته ارز تحصیلی دانشجویان را پرداخت می کرد اما بانک مرکزی به تازگی اعلام کرده ارز مورد نیاز دانشجویان را پرداخت نکنیم.

وی علت این امر را قطع بودجه ارز تحصیلی در بانک اقتصاد نوین عنوان کرد.

بانک پاسارگاد

مسئولان و کارمندان یکی از شعب بانک پارساگاد نیز خبر از قطع پرداخت ارز تحصیلی در این بانک دادند و یکی از کارمندان این بانک گفت: از یک ماه قبل شعبه مرکزی بانک پاسارگاد پرداخت ارز تحصیلی در شعب ارزی این بانک را قطع کرد.

بانک سامان

به گزارش مهر، شعبه ارزی بانک سامان هم در اقدامی دیگر پرداخت ارز تحصیلی را قطع کرده است.

رئیس یکی از شعب ارزی بانک سامان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر علت این اقدام را مشکلات ارزی دانست و اعلام کرد که بانک مرکزی از 3 ماه پیش پرداخت ارز تحصیلی در این بانک را قطع کرده است.

بانک ملی

سه بانک مذکور به مهر اعلام کردند که شعبه ارزی بانک ملی واقع در یکی از نقاط تهران ارز تحصیلی مورد نیاز را پرداخت می کند اما با مراجعه به این بانک و گفتگو با رئیس شعبه اعلام شد که بانک مرکزی هر روز با صدور بخشنامه ای، شعب پرداخت کننده ارز تحصیلی را تغییر می دهد و در حال حاضر این بانک شعبه پرداخت ارز تحصیلی نیست.

وی همچنین گفت: شعب ارزی منتخب بانک ملی ارز مورد نیاز دانشجویی را پرداخت می کنند و در عین حال بانک مرکزی هنوز به بانک ملی اعلام نکرده که باید پرداخت ارز تحصیلی قطع شود.

پس از مراجعه به این شعبه ارزی منتخب بانک ملی کارمند بخش ارزی این شعبه اظهار داشت: بانک مرکزی تاکید کرده ارز تحصیلی باید به صورت حواله پرداخت شود اما ما هم امکان پرداخت ارز به صورت حواله را نداریم بنابراین هیچ ارزی به دانشجویان پرداخت نمی کنیم.

بانک صادرات

به گزارش مهر، رئیس شعبه یکی از شعب ارزی بانک صادرات نیز در گفتگو با خبرنگار نبود ارز را علت اصلی قطع پرداخت ارز تحصیلی در شعبه های ارزی بانک صادرات اعلام کرد.

بانک ملت

اکثر بانکهایی که به آنان مراجعه شد، تاکید داشتند برخی شعب ارزی بانک ملت ارز تحصیلی را پرداخت می کنند. در حالیکه پس از مراجعه خبرنگار مهر به یکی از شعب ارزی این بانک، مشخص شد از 23 شهریورماه پرداخت ارز تحصیلی تا زمانی نامشخص در این بانک ممنوع اعلام شده است.

یکی از کارمندان این بانک در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد که به علت مشکلات ارزی، امکان پرداخت ارز برای دانشجویان و زمان آغاز پرداخت هم اصلاً مشخص نیست.

به گفته این کارمند بانک ملت، اگر هم قرار باشد روزی پرداخت ارز دانشجویی در بانک ملت از سر گرفته شود قیمت آن دو برابر خواهد شد.

بانک تجارت

شعبه ارزی بانک تجارت که تا مدتی پیش ارز تحصیلی را پرداخت می کرد به خبرنگار اینطور خبر داد که بانک تجارت مرکزی دو هفته پیش بخشنامه ای به شعب ارزی خود صادر کرده که بر اساس آن هیچ ارز تحصیلی نباید به دانشجویان پرداخت شود.

کارمندی که در بخش ارزی این بانک کار می کرد به خبرنگار مهر تاکید کرد: به دانشجویان برای دریافت ارز نوبت می دهیم اما زمان مشخصی برای دریافت ارز دانشجویی وجود ندارد.

48000 دانشجوی ایرانی متقاضی ارز تحصیلی

یکی از دانشجویانی که پیش از این از ارز دولتی برای تحصیل در خارج از کشور استفاده می کرده به خبرنگار مهر اعلام کرد که هم اکنون 80 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای خارج از کشور تحصیل می کنند که از این تعداد 48 هزار دانشجو با مشکلات جدید ارزی در ایران دست و پنجه نرم می کنند.

این دانشجو تاکید کرد که اکثر این دانشجویان قشر معمولی جامعه هستند و از درآمد بالایی هم بر خوردار نیستند و مجبورند از ارز به نرخ روز برای تامین هزینه هایشان استفاده کنند.

بهتر است مسئولین امر با ارائه پاسخی روشن درباره ارائه یا عدم ارائه ارز تحصیلی به دانشجویان غیربورسیه، وضعیت این دانشجویان را مشخص و در صورت تصمیم قطعی به عدم ارائه ارز تحصیلی به این دسته از دانشجویان،‌ معرفی نامه نیز برای آنها صادر نشود.

 

 

تگ ها دانشجویان غیر بورسیه
موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت