پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          25 تیر 1392 - 16 July 2013


علوم انسانی دارای کمترین وزن از مدارک وزرای علوم و پزشکانی که وزیر علوم شدند

این روزها که بازار اخبار در خصوص انتخاب دوازدهمین وزیر علوم کشور داغ است، بررسی مدارک تحصیلی وزرای پیشین علوم نشان می دهد که وزرای دارای مدرک علوم انسانی در جدول مدارک 11 وزیر پیشین علوم کمترین جایگاه را دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، جامعه دانشگاهی کشور این روزها را در انتظار شنیدن نام پرچم دار بعدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به سر می برند، برخی خوشحال یا ناراحت منتظرند جانشین کامران دانشجو که استاد تمام رشته مکانیک دانشگاه علم و صنعت است، هر چه زودتر مشخص شود.

حسن  روحانی اما این روزها در حال بررسی وزرای 18 وزارتخانه است و باید تا زمان برگزاری مراسم تحلیف صبر کرد و دید که وی اسم چه کسی را برای دریافت رای اعتماد به صندلی سبز نشینان ساختمان چند ضلعی تحویل می دهد.

طی ادوار گذشته، رسم بر این بوده که وزرا و زندگینامه هایشان زیر ذره بین رسانه ها و مردم قرار گیرد، اما نباید از نظر دور داشت که یک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری باید چه مدرک مرتبط با تصدی مورد مدیریتش داشته باشد.

از زمان نخست وزیری بنی صدر تا ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد 11 تن، بر صندلی وزارت علومی که نامش هم بارها تغییر کرد، نشسته اند.

با نامهای این وزرا تا حدی آشنایی داریم اما بد نیست سری هم به مدارک تحصیلی این افراد بزنیم تا مشخص شود مدرک تحصیلی از کدام گروه آموزشی در میان سایر مدارک بیشتر به چشم می خورد.

جدول مدارک تحصیلی 11 وزیر علوم پیشین

ردیفنام وزیرمدرک تحصیلی
1حسن حبیبی مرحوم حسن حبیبی که وزیر آموزش عالی زمان بنی صدر بود و چندی پیش درگذشت، دارای مدرک دکتری حقوق و جامعه شناسی بود.
2علی شریعتمداری وی دکتری فلسفه، تعلیم و تربیت و برنامه ریزی درسی را در سال 1338 از دانشگاه تنسی دریافت کرد، کامران دانشجو وزیر فعلی علوم چندی پیش به نمایندگی از مقام معظم رهبری از وی در بستر بیماری عیادت کرد.
3سید حسن عارفی وی فوق تخصص داخلی قلب و عروق است.
4محمد علی نجفی وزیر علوم دهه 60، استاد دانشگاه صنعتی شریف و دارای کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و فوق لیسانس ریاضی از دانشگاه MIT آمریکا است.
5محمد فرهادی وی بعد از سید حسن عارفی دومین پزشکی به شمار می آید که تصدی وزارت علوم را بر عهده گرفت، البته آن زمان نام این وزارتخانه فرهنگ و آموزش عالی بود، وزیر علوم دهه 60 متخصص گوش و حلق و بینی دارد.
6مصطفی معین معین وزیر علوم زمان اصلاحات به شمار می آید، فردی که هنوز هم تکیه زدنش بر صندلی وزارت علوم جنجالهایی در پی دارد و می گویند ستاره دار کردن دانشجویان از زمان وی پا گرفت. معین هم مانند فرهادی و عارفی یک پزشک است و مدرک فوق تخصص آلرژی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران و تخصص بیماری های کودکان را از دانشگاه شیراز کسب کرده است.
7محمدرضا هاشمی گلپایگانی وی تصدی وزارت علوم را در زمان ریاست جمهوری آیت الله اکبر هاشمی با مدرک دکتری مهندسی برق بر عهده گرفت.
8مصطفی معین وی یکبار دیگر در دوره اول و دوم دولت هفتم و هشتم بار دیگر بر مسند وزارت علوم تکیه زد اما این دوره تداوم نیافت و در سال 82 استعفا داد.
9جعفر توفیقی جعفر توفیقی داریان استاد شیمی دانشگاه تربیت مدرس دو سال تصدی وزارت علوم را بر عهده داشت و از سوی خاتمی به مجلس به عنوان جایگزین معین معرفی شد.
10محمد مهدی زاهدی  زاهدی عضو هیات علمی و دارای مدرک دکتری ریاضی دانشگاه شهید باهنر کرمان است.
11کامران دانشجو بزرگترین برادر مثلث دانشجوها، که هم دانشگاهی احمدی نژاد هم به شمار می آید دارای مدرک دکتری مکانیک است و عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت به شمار می آید.


بر این اساس سه پزشک، یک جامعه شناس و حقوقدان، یک متخصص علوم تربیتی، دو استاد ریاضی، یک استاد هوافضا، یک شیمیست و یک مهندس طی نزدیک به 40 سال گذشته بر مسند وزارت علوم تکیه زده اند و علوم انسانی که همیشه در مهجوریت بوده اینجا نیز تنها 2 مورد را از آن خود کرده و بیشترین سهم از مدارک وزرای علمی کشور به زیرگروههای فنی و پزشکی اختصاص یافته است.


تگ ها مدارک وزرای علوم و پزشکانی وزرای علوم مدارک علوم پزشکی

پر بازدیدترین پزشکی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت