پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / منابع کارشناسی ارشد          15 اسفند 1389 - 06 March 2011

نتایج دوازدهمین نسخه رتبه بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس وب سنجی در ژانویه ۲۰۱۱ اعلام شد که در این رتبه بندی که وسیعترین رتبه بندی در جهان است عملکرد ۱۲ هزار وب سایت دانشگاهی در سراسر جهان مورد بررسی و دسته بندی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، در رتبه بندی سال ۲۰۱۱ تغییراتی از جمله رتبه بندی‌های محلی و منطقه‌ای بیشتر و ارزیابی دوباره شاخصهای رتبه بندی برای نمایش بیشتر تاثیر آکادمیک حضور اینترنتی دانشگاه‌ها صورت گرفته است. در این دوره از رتبه بندی تمرکز تنها بر روی ابعاد تحقیقاتی دانشگاه‌ها نبوده و دیگر فعالیتهای آکادمیک از جمله آموزش، میزان مشارکت انجمنها، میزان انتقال تکنولوژیکی و دانش را نیز تحت پوشش خود قرار داده است.

نتایج کلی نسخه جدید رتبه بندی وبومتریک نشان دهنده سلطه بی چون و چرای دانشگاه‌های آمریکایی است. در حالی که موسسه MIT رتبه اول دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان ۱۱۵ دانشگاه از آمریکا حضور دارند و در این میان ۱۶ دانشگاه نیز متعلق به کانادا هستند.

شکاف دیجیتالی آکادمیک میان دانشگاه‌های آمریکایی و دانشگاه‌های متعلق به کشورهای در حال توسعه همچنان برجای خود باقی مانده است. تنها نام ۵۹ دانشگاه اروپایی در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر به چشم می‌خورد که ۱۰ دانشگاه به بریتانیا تعلق دارند. همچنین جهانی شدن وب منجر به پدیدار شدن بین المللی دانشگاه‌های فرانسوی، استرالیایی، اسکاندیناوی، سنگاپور و تایوانی شده است.

بر اساس رتبه بندی جدید وبومتریک، رتبه ۱۰ دانشگاه برتر جهان به ۱۰ دانشگاه و موسسه آکادمیک آمریکایی اختصاص یافته است. MIT (موسسه تکنولوژی ماساچوست) در رتبه اول، هاروارد در رتبه دوم، استنفورد در رتبه سوم، کالیفرنیا برکلی در رتبه چهارم، کرنل در رتبه پنجم، ویسکنزین مدیسن در رتبه ششم، میشیگان در رتبه هفتم، مینه سوتا در رتبه هشتم، واشینگتن در رتبه نهم و دانشگاه پنسیلوانیا در رتبه دهم قرار دارند.

۱۰ دانشگاه برتر جهان از دیدگاه وب سنجی

جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011

نکته شگفت‌انگیز این نسخه از رتبه‌بندی وبومتریک، حضور دانشگاه ملی تایوان در رتبه ۱۲ جهانی است. ۱۰ دانشگاه برتر آمریکای شمالی و کانادا نیز مشابه رتبه بندی جهانی بوده و به همان ترتیب از MIT آغاز شده و به پنسیلوانیا ختم می‌شود.
رتبه‌بندی دانشگاه‌های اروپا، اروپای مرکزی و شرقی از نظر وب سایت
به گزارش مهر، چهار رتبه برتر دانشگاه‌های اروپایی به دانشگاه‌ها بریتانیا اختصاص یافته‌اند: کمبریج، کالج لندن، ساوثهمپتون، آکسفورد، موسسه تکنولوژی سوئیس، دانشگاه اسلو نروژ، دانشگاه هلسینکی فنلاند، دانشگاه ادینبرگ انگلستان، دانشگاه گلاسکو انگلستان و دانشگاه وین اتریش به عنوان ۱۰ دانشگاه برتر اروپا انتخاب شده‌اند.

جدول وضعیت رتبه بندی وبومتریک دانشگاه‌های اروپایی

جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011

از سویی دیگر برترینهای بخش اروپای شرقی و مرکزی به دانشگاه‌های مشارکی و چارلز از چک، ژوبژانا از اسلوواکی، دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی بوداپست و دانشگاه اتووس لوراند از مجارستان، دانشگاه فنی چک، دانشگاه ژاجیلونیان از هلند، دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو، دانشگاه واروکلا از هلند و دانشگاه ژگ از مجارستان اختصاص یافته است.
رتبه بندی دانشگاه‌های حوزه آسیا، آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی از نظر وب سایت

به گزارش مهر، در بخش آسیا دانشگاه‌های ملی تایوان از کشور تایوان، توکیو و کیوتو از ژاپن، ملی چنگ کونگ و چیائو تانگ از تایوان، ملی سنگاپور، دانشگاه مرکزی از تایوان، هنگ کنگ، اوساکا و کِئیو از ژاپن رتبه‌های اول تا دهم را به دست آورده‌اند.

در حالی که در بخش آسیای جنوب شرق دانشگاه ملی سنگاپور با رتبه جهانی ۹۲، دانشگاه پرنس سونگلا با رتبه جهانی ۳۲۴ از تایلند، دانشگاه چولالونکورن با رتبه جهانی ۴۱۸ از تایلند، دانشگاه کاستسارت با رتبه جهانی ۴۴۰ از تایلند، دانشکاه فنی مانیانگ با رتبه جهانی ۴۶۶ از سنگاپور، دانشگاه ماهیدل با رتبه جهانی ۴۹۹ از تایلند، دانشگاه گادجامادا با رتبه جهانی ۵۸۳ از اندونزی، دانشگاه‌اندونزی با رتبه جهانی ۵۹۹، دانشگاه چیانگ مای با رتبه جهانی ۶۰۶ از تایلند و دانشگاه سین مالزی با رتبه جهانی ۶۲۹ رتبه‌های اول تا دهم حوزه آسیای جنوب شرقی را بدست آورده‌اند.

در میان ۱۰ رتبه اول دانشگاه‌های بخش جنوب آسیا نیز موسسه علوم بنگلور (رتبه جهانی ۵۵۹) از هند، موسسه تکنولوژی کنپور (رتبه جهانی ۵۶۴) از هند، موسسه تکنولوژی بمبئی (رتبه جهانی ۵۸۹) از هند، موسسه تکنولوژی مدرس (رتبه جهانی۱۰۳۶) از هند، دانشگاه دهلی (رتبه جهانی ۱۱۴۳) از هند، موسسه مطالعات بنیادین تاتا (رتبه جهانی ۱۱۷۸) از هند، موسسه تکنولوژی دهلی (رتبه جهانی ۱۵۳۰) از هند، موسسه تکنولوژی کاراگپور (رتبه جهانی ۱۵۴۶) از هند، موسسه ملی تکنولوژی رورکلا (رتبه جهانی ۱۶۵۶) از هند و دانشگاه مدیریت علوم لاهور (رتبه جهانی ۱۶۹۲) از پاکستان رتبه اول تا دهم بخش جنوب آسیا را به خود اختصاص داده‌اند.
رتبه بندی دانشگاه‌های آمریکای لاتین از نظر وب سایت

دانشگاه سائوپائولو برزیل، دانشگاه ملی مکزیک، دانشگاه دولتی کامپیناس از برزیل، دانشگاه فدرال ریوگراند دو سل از برزیل، دانشگاه فدرال ریودوژانیرو از برزیل، دانشگاه دولتی پائولیستا جولیو از برزیل، دانشگاه فدرال سانتا کاترینا از برزیل، دانشگاه فدرال میناس ژرایس از برزیل، دانشگاه ۲۹۶ شیلی و دانشگاه ۳۲۸ برزیل رتبه‌های اول تا دهم برترین دانشگاه‌های حوزه آمریکای لاتین بر اساس وب سنجی را تشکیل می‌دهند.
جدول وضعیت دانشگاه‌های آمریکای لاتین و آسیا

جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011

رتبه بندی دانشگاه‌های کشورهای عربی از نظر وب سایت

به گزارش مهر، دانشگاه‌های پادشاهی آل سعود، دانشگاه نفت و معادن پادشاهی فهد، دانشگاه امام محمد ابن سعود و دانشگاه پادشاهی عبد العزیز با وجود کسب رتبه‌های اول تا چهارم کشورهای عربی رتبه جهانی ۲۱۲ تا ۶۹۳۴ را در رتبه بندی جهانی کسب کرده‌اند.
رتبه بندی دانشگاه‌های اقیانوسه و آفریقا از نظر وب سایت

دانشگاه ملی استرالیا با رتبه جهانی ۷۷، دانشگاه کوئینزلند استرالیا با رتبه جهانی ۸۳، دانشگاه ملبورن استرالیا با رتبه جهانی ۸۶، دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا با رتبه جهانی ۱۴۱و دانشگاه موناش استرالیا با رتبه جهانی ۱۵۴در بخش اقیانوسیه و در قاره آفریقا نیز دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی با رتبه جهانی ۳۱۷، دانشگاه پورتوریا آفریقای جنوبی با رتبه جهانی ۴۷۴ ، دانشگاه ستلنبوش آفریقای جنوبی با رتبه جهانی ۵۱۷، دانشگاه ویتواتِرزرَند آفریقای جنوبی با رتبه جهانی ۶۴۰ و دانشگاه رودز آفریقای جنوبی با رتبه جهانی ۷۰۰ از قاره آفریقا رتبه‌های اول تا پنجم رتبه بندی وبومتریک را در مناطق جغرافیایی خود کسب کرده‌اند.

رتبه بندی وبومتریک دانشگاه‌های جهان را بر اساس ارزیابی آموزشهای برتر در وب، حجم، قابلیت دید و اثر (impact) صفحات وب منتشر شده توسط دانشگاه‌ها و منابع اطلاعات و تفسیر آنها رتبه بندی می‌کند.
دانشگاه‌های ایران

جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011

شاخصهای رتبه بندی وبومتریک در این نسخه از گزارش رتبه بندی شامل اندازه صفحات وب (size)، قابلیت مشاهده از سوی دیگران و میزان لینک هایی که مراکز دیگر به سایت اصلی داده باشند (visibility)، فایل‌های قابل دسترسی ( rich file) و همچنین تعداد منابع علمی سایت و میزان ارجاعات به آن (scholar) بوده است.

دانشگاه تهران با رتبه جهانی ۹۳۸، در شاخص اندازه صفحات وب امتیاز ۸۱۹، در شاخص قابلیت مشاهده از سوی دیگران امتیاز ۹۷۴، در شاخص فایلهای قابل دسترسی امتیاز ۹۶۶ و در شاخص میزان ارجاعات امتیاز ۷۸۹ را به دست آورده است. این در حالی است که رتبه این دانشگاه در آخرین نسخه‌ای که از رتبه بندی وبومتریک در ماه مرداد منتشر شد رتبه جهانی دانشگاه تهران ۸۹۹ اعلام شده بود.

دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این رتبه بندی به رتبه جهانی ۱۰۰۲ دست پیدا کرده است. امتیاز این دانشگاه در شاخصهای اندازه صفحات وب ۱۰۴۶، در قابلیت مشاهده از سوی دیگران ۲۷۰۲، در فایلهای قابل دسترسی ۷۹۳ و در میزان ارجاعات ۵۸ اعلام شده است.

رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران نسبت به سال گذشته بهبود قابل توجهی داشته و از رتبه ۱۱۸۲ به رتبه ۱۰۱۱ ارتقا یافته است. شاخص اندازه صفحات وب در این دانشگاه امتیاز ۹۶۲، قابلیت مشاهده از سوی دیگران امتیاز ۱۹۳۷، فایلهای قابل دسترسی امتیاز ۱۵۱۴ و میزان ارجاعات امتیاز ۲۶ را به دست آورده است.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با فاصله‌ای بزرگ از آخرین رتبه جهانی دانشگاه ایرانی یعنی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در رتبه ۱۲۸۸ جهانی قرار گرفته و در شاخصهای اندازه صفحات وب امتیاز ۱۰۰۳، قابلیت مشاهده از سوی دیگران امتیاز ۳۶۸۶، فایلهای قابل دسترسی امتیاز ۱۴۴۶ و در شاخص میزان ارجاعات امتیاز ۱۱۷۰ را کسب کرده است.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی