پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / منابع کارشناسی ارشد          21 فروردین 1390 - 10 April 2011


فتونیک

ليزر بدون شک اختراع بزرگ قرن قبل بود که تاثير به‌سزايي در علم و تکنولوژي گذاشت. گسترش استفاده از ليزر در امور مختلف چنان به سرعت پيش رفت که از قبل، قرن فعلي را قرن تکنولوژي مبتني بر نور نام‌گذاري کردند. امروزه در اغلب صنايع و آزمايشگاه‌ها، در تمامي رشته‌ها و حتي در لوازم اطراف ما، به نحوي ردپايي از نور و بخصوص ليزر ديده مي‌شود. مخابرات، پزشکي، صنايع نظامي، صنايع خودروسازي و صنايع سنگين بيشترين تاثير را از ليزر گرفتند؛ به نحوي که در حال حاضر کمتر صنعتي است که ابزار و تجهيزات ليزري را به کار نگرفته باشد. بدين ترتيب علم فتونيک به عنوان يک علم بين رشته‌اي مطرح شکل گرفت. در اين رشته تمام امور مربوط به نور از ايجاد، تغيير، هدايت، تاثبت و آشکارسازي آن مطرح و مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. نتايج اين علم علاوه بر گسترش فهم بشر در شناخت طبيعت اطراف، کاربردهاي فراواني پيدا کرده است؛ که به خاطر ماهيت بين رشته‌اي آن و ارتباطي که با اغلب رشته‌هاي علمي و مهندسي پيدا مي‌کند، نظر علاقه‌مندان زيادي را به خود جلب نموده است.

از جمله ويژگي‌هاي اين علم قابليت آن در تنوع کاربرد، از ابزار ساده و عمومي تا پيچيده و تخصصي مي‌باشد، که فرصت را براي فعاليت‌هاي تخصصي و حرفه‌اي، از هر نوع علاقه و گرايش، ايجاد مي‌کند. هر چند که در داخل کشور در اين زمينه دوره کارشناسي فعال، در دانشگاه‌ها راه‌اندازي نشده است؛ ولي علاقه مراکز آموزش عالي براي برگزاري دوره‌هاي تحصيلات تکميلي و گسترش آن، نشان‌دهنده نياز جامعه، علاقه عمومي و همين طور پتانسيل اين رشته براي فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي است. از جمله اهداف دوره‌هاي ارشد و دکتري در رشته فتونيک، تحقيقات در تکنولوژي ليزر و منابع نوري، تحقيقات پايه‌اي در علم ليزر و فتونيک، تحقيقات در به کارگيري ليزر و نور در زمينه‌هاي مختلف، تحقيقات پايه‌اي مرتبط، خواص نوري مواد و به‌کارگيري نتايج و تاکيد بر تحقيقات هدفمند براي اثر گذاشتن نتايج اين تحقيقات در صنعت موجود و احيانا پايه‌ريزي تکنولوژي‌هاي جديد مي‌باشد. نقش فارغ‌التحصيلان اين رشته در جامعه و همين طور حجم فعاليت‌هاي انجام شده و طرح‌هاي اجرا شده، نشان‌دهنده جهت‌گيري درست اين آموزش است که اميد مي‌رود با برنامه‌ريزي و تحرک بيشتر بتوان در اين زمينه بيش از پيش مثمر ثمر بود.

كارشناسي ارشد فتونیک - فتونیک
كارشناسي ارشد فتونیک - گرايش‌ها و ابعاد مختلف اين رشته
كارشناسي ارشد فتونیک - زمینه های اشتغال
كارشناسي ارشد فتونیک - مواد امتحاني و ضرايب دانشگاه سراسري
كارشناسي ارشد فتونیک - مواد امتحاني و ضرايب دانشگاه سراسری 89
كارشناسي ارشد فتونیک - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های سراسری در سال 89
كارشناسي ارشد فتونیک - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های روزانه 89
كارشناسي ارشد فتونیک - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های شبانه 89

 

خبرنامه - شبکه های اجتماعی