پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          29 دی 1392 - 19 January 2014


ساخت نانوپوشش‌های ضدمیکروبی تجهیزات جراحی توسط محققان کشورپوشش های نانومتری ضدلک و ضدمیکروب خودتمیز شونده به منظور استفاده در ابزار جراحی در پژوهشگاه مواد وانرژی ساخته شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر پروانه سنگ پور، مجری این طرح با اشاره به کاربرد این پوشش ها در تجهیزات پزشکی و ابزار جراحی، افزود: پوشش های ایجاد شده در دیوارهای بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی نیز قابل استفاده می باشند.

وی گفت: وسایل پزشکی مبتنی بر فناوری نانو، جراحان را قادر می‌کنند که جراحی‌هایی با دقت و ایمنی بالاتر انجام دهند و پارامترهای فیزیولوژیکی و بیومکانیکی را با صحت و دقت بیشتری کنترل کنند. همچنین جراحی‌هایی انجام دهند که احتمال عفونت استفاده از ابزار آلوده را به حداقل ممکن برسانند.

این پژوهشگر افزود: وسایل جراحی مانند چاقو، انبر، گیره و مته می‌توانند به نانو پوشش هایی مجهز شوند که قابلیت و کارایی آن‌ها را افزایش داده و اطمینان از عدم بروز مشکلات عفونت های ابزاری را برای جراح فراهم ‌کند.

سنگ پور ادامه داد: پوشش‌های ضد میکروبی با کمک به‌ کاهش پایداری و گسترش میکروب‌ها به‌ عنوان عواملی تکمیلی و نه به ‌عنوان جایگزین برای فرآیندهای گندزدایی و ضدعفونی تجهیزات جراحی و سطوح عامل جراحی ( از قبیل دارو‌های ضدعفونی و ...) در محل، به حساب می آیند و طراحی سطوح خود تمیز‌شونده و ضد میکروبی یکی از گزینه‌های مناسب برای جلوگیری از انتقال میکروب توسط ابزار مربوطه است.

عضو هیات علمی پژوهشکده فناوری نانو و مواد پیشرفته پژوهشگاه مواد و انرژی تصریح کرد: با استفاده از کاشت نانو ذراتی که دارای خاصیت آنتی باکتریال هستند در لایه نازکی از ماده ای با قابلیت سازش پذیری زیستی و خواص مکانیکی خوب، می توان به لایه ای مناسب برای پوشش ابزار جراحی (که غالبا از جنس استیل ضد زنگ هستند) و یک سطح خود تمیز شونده ضدمیکروبی با استحکام بالا دست یافت.

وی با اشاره به اینکه نانو کامپوزیت‌های فلزی - پلیمری به دلیل کاربردهای ضد میکروبی توجه زیادی به خود جلب کرده‌اند، گفت: امروزه نانوذرات نقره بهترین مواد برای از بین بردن باکتری هستند چرا که سطح ضد باکتریایی با پوشش نانوذرات نقره افزایش می یابد که با کوچکترین تماس یک باکتری با آن، باکتری را از بین می برد.

سنگ پور افزود: همچنین مطالعات نشان داده است که افزودن فلزات دیگر و همچنین روی می تواند اثر ضدباکتری نقره را در مقابل باکتری ها گرم مثبت و منفی تقویت کند؛ بنابراین در این طرح اثر ضدمیکروبی و ضد لک بودن پوشش نانوکامپوزیت TaN حاوی ترکیب نانوذرات آلیاژی را بررسی و نتایج مطلوب حاصل شد.

وی گفت: لایه های نازک نانو کامپوزیتی TaN با ترکیب فلزات نامبرده در کنار ایجاد حفاظ فیزیکی مناسب قادر به کنترل میزان آزاد سازی یون های فلزی توسط کنترل سایزذرات هستند و خواص مکانیکی، استحکام و ضدلک بودن این سطوح نیز مورد مطالعه قرار گرفت و نتایج آن، استحکام،ضد خش و لک بودن لایه های پوشش داده شده را تایید می کند.

این پژوهشگر در پایان خاطر نشان کرد: تاکنون این پوشش به منظور استفاده در ابزار جراحی مورد توجه قرار نگرفته و آنچه ممکن است در کنار جذابیت های این هوشمندی نادیده گرفته شود، مزایای اقتصادی و صرفه جویی های کلانی است که تولید و استفاده از نانوپوشش های هوشمند به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین سوق دادن تحقیقات در زمینه پوشش های نوین در این جهت و به دنبال آن تجاری سازی این فناوری می تواند به عنوان افقی روشن و دستاوردی عظیم در عرصه تحقیقات نانوپوشش ها در کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

تگ ها نانو پوشیدنی ساخت نانو های پوشیدنی نانو های پوشیدنی ساخت نانوپوشش‌های ضدمیکروبی

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

تبلیغات متنی