پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / منابع کارشناسی ارشد          27 اسفند 1389 - 18 March 2011


آشنایی با گرایش هوش مصنوعی

گرایش هوش مصنوعی تنها گرایشی است که داوطلبان کنکور سراسری کارشناسی ارشد می‌توانند در کنار گرایش‌های دلخواه خود (نرم افزار و محاسبات و الگوریتم یا معماری کامپیوتر) در وقتی جداگانه به سوال‌های آن پاسخ گویند. داوطلبان در هنگام کنکور موظفند در یک وقت 50 دقیقه‌ای به 20سوال نرم افزار یا سخت افزار پاسخ گویند و سپس در یک وقت 50 دقیقه‌ای جداگانه به 20سوال هوش مصنوعی بپردازند. در برخی از دانشگاه ها اگر دانشجویانی كه از گرایش نرم افزار وارد این گرایش می شوند و درس سیگنال ها وسیستم را نگذرانده اند باید آن را به عنوان درس جبرانی اختیار كنند. این در حالی است که شمار پذیرفته شدگان در گرایش هوش از بقیه گرایش‌ها نیز بیشتر است. در دوره کارشناسی، دانشجویان صرفا با یک درس سه واحدی با نام هوش مصنوعی آشنایی پیدا می‌کنند و آشنایی بیشتر با این مقوله به طور کامل در دوره کارشناسی ارشد صورت می‌گیرد . با توجه به واحدهایی که در دوره کارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی تدریس می‌شود، دانشجویان می‌توانند موارد آموزشی و کاربردی متفاوتی را بیاموزند از جمله :

یادگیری ماشین

روش‌هایی که کامپیوتر را قادر می‌سازد عملی شبیه به یادگیری و تجربه را در حین انجام مکرر یک عمل انجام دهند. یعنی با توجه به اعمالی که دفعات قبل انجام داده و بررسی نتایج آن‌ها سعی کند در دفعات بعدی اعمالی بهتر و مطلوب تر و با خطای کمتر انجام دهد.

شبکه های عصبی

روش جدید حل مسائل هوش مصنوعی بوسیله شبکه‌ای از واحدهای متصل به هم که هر کدام قابلیت پردازش داده ها ، ارتباط با نورون های دیگر وهمچنین ایجاد تغییرات در مشخصات شبکه را دارند و این اعمال را در جهت بهینه سازی عملکرد شبکه انجام میدهند .شبکه های عصبی معمولا در مسائلی نظیر بهینه سازی ، تخمین توابع ، کنترل و ... کاربرد دارند

پردازش تکاملی

شاخه‌ای جدید از هوش مصنوعی که با در نظر گرفتن یک یا چند جواب اولیه برای یک مساله و بوجود آوردن جواب‌های جدید از جواب‌های موجود و انتخاب جواب‌های بهتر، سعی می‌کند كه جوابی  نسبتا بهینه برای مساله بدست آورد.

رباتیک

طراحی ربات‌های کامپیوتری (مکانیکی یا نرم افزاری) برای انجام وظیفه‌ای خواص. برای هوشمند ساختن ربات‌ها از الگوریتم‌های هوش مصنوعی مانند یادگیری، پردازش تصاویر، تشخیص گفتار و ... استفاده می‌شود.

منطق فازی

تعمیمی است از منطق کلاسیک که در آن بجای دو مقدار درست و غلط ، درجه درستی داریم که می‌تواند یین عدد صفر و یک باشد. به عبارت دیگر درجه تعلق یك عنصر به یك مجموعه می تواند مقادیری بین 0 تا 1 باشد. پردازش زبان طبیعی نیز قسمتی از هوش مصنوعی است که به پردازش متون زبان‌های طبیعی می‌پردازد تا معنای آن‌ها را استخراج کند.

سیستم های خبره

سیستم‌های که بوسیله جمع آوری داده‌ها و قوانین در یک زمینه خاص می‌توانند درآن زمینه مانند یک فرد خبره و متخصص عمل کند (نمونه ربات‌های جراح).

محاسبات نمادین

انجام محاسبات ریاضی به صورت نمادین نه عددی. یعنی اگر 2 به توان 2 چهار می‌شود این الگوریتم‌های هوش مصنوعی قدرت تعمیم آن به x به توان 2 را دارند و در نهایت به جای عدد جوابی وابسته به نماد برمی‌گردانند مثل x ضربدر x.

كارشناسي ارشد کامپیوتر - آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر
كارشناسي ارشد کامپیوتر - گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در كارشناسی ارشد
كارشناسي ارشد کامپیوتر - مباحث گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد
كارشناسي ارشد کامپیوتر - گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر در دوره کارشناسی
كارشناسي ارشد کامپیوتر - توانایی‌های مورد نیاز برای این رشته
كارشناسي ارشد کامپیوتر - آشنایی با گرایش هوش مصنوعی
كارشناسي ارشد کامپیوتر - آشنایی با گرایش الگوریتم و محاسبات
كارشناسي ارشد کامپیوتر - آشنایی با گرایش معماری کامپیوتر
كارشناسي ارشد کامپیوتر - آشنایی با گرایش مهندسی نرم افزار
كارشناسي ارشد کامپیوتر - زمینه‌های اشتغال
كارشناسي ارشد کامپیوتر - وضعیت نیاز کشور به این رشته
كارشناسي ارشد کامپیوتر - مواد امتحانی و ضرایب كامپيوتر 89
كارشناسي ارشد کامپیوتر - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های سراسری در سال 89
كارشناسي ارشد کامپیوتر - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های روزانه در سال 89
كارشناسي ارشد کامپیوتر - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های شبانه در سال 89
كارشناسي ارشد کامپیوتر - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های مجازي در سال 89
كارشناسي ارشد کامپیوتر - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های غيرانتفاعي در سال 89
كارشناسي ارشد کامپیوتر - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های بين الملل در سال 89

 

خبرنامه - شبکه های اجتماعی