پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          20 تیر 1392 - 11 July 2013


 آمار بی‌سوادان کشور نگران‌کننده‌ است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه بر اساس مرکز سرشماری آمار، 14 درصد افراد بالای شش سال و هفت درصد گروه سنی 10 تا 49 سال بی‌سواد هستند، گفت: این آمار بی‌سوادی نگران‌کننده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از ایسنا، علی باقرزاده در دومین روز از سی‌امین اجلاس روسای آموزش و پرورش مناطق کشور در سالن‌ همایش‌های رازی، گفت: درصد باسوادی از حدود 50 درصد در تمام گروه‌های سنی به حدود 86 درصد رسیده و در گروه سنی زیر 50 سال این آمار 52 درصد گزارش شده و در تمام گروه‌های سنی بالای شش سال، 14 درصد است و در گروه سنی 10 تا 49 سال حدود هفت درصد خود را بی‌سواد مطلق معرفی کرده‌اند.

وی ادامه‌داد: این آمار مربوط به سرشماری نفوس مسکن سال 90 است که توسط مرکز آمار کشور منتشر شده و برای آموزش و پرورش که در حال شکل‌دهی طلایی‌ترین دوران خود برای ساختن تمدن نوین ایرانی اسلامی است، آمار نگران‌کنند‌ه‌ای است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور افزود: از سال 35 تاکنون هر 10 سال مرکز آمار به عنوان متولی سرشماری نفوس مسکن، آمار شاخص‌های مختلف جمعیتی از جمله بی‌سوادی جمعیتی را منتشر کرده، بنابراین مربوط به سازمان نهضت نیست که عده‌ای تصور می‌کنند این سازمان عدد تولید می‌کند تا سازمانش فعالیت کند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان نهضت جزو منتقدترین به نتایج آمار است، گفت: در این باره جلسات مشترکی را برگزار کرده‌ایم و از نظر سازمان نهضت سوادآموزی، تعریف بی‌سوادی همان تعریفی است که امام راحل عنوان کرده و شاخص‌های جهانی نیز بر آن تاکید دارد. بر همین اساس بی‌سوادی 14 درصدی و هفت درصدی در دو گروه سنی متفاوت به این معنا است که این افراد مهارت خواندن و نوشتن را ندارند.

باقرزاده گفت: رهبر معظم انقلاب در جمع فرهنگیان شیرازی تاکید کرده باید قائله بی‌سوادی در کشور جمع شود و درباره ریشه‌کنی بی‌سوادی دو بار به صورت اختصاصی به وزرا طی نامه‌ای رسالت‌های مربوط به آموزش و پرورش را اعلام کرده‌اند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: معتقدم هر فعالیتی که در آموزش و پرورش طراحی و اجرا می‌شود اگر به ریشه‌کنی بی‌سوادی منجر نشود، تحول نیست. بنابراین همه بخش‌های آموزش و پرورش موظفند در طراحی‌ها به این روش‌ها توجه کنند.

به گفته باقرزاده، 54 درصد بی‌سوادها حداقل یک دانش‌آموز در مدرسه دارند و امسال آموزش و پرورش با ثبت اطلاعات تحصیلی اولیای دانش‌آموزان مقرر شده برای احصاء و شناسایی والدین بی‌سواد به سازمان نهضت کمک کند.

باقرزاده با بیان اینکه فعالیت سازمان نهضت طی 32 سال بدون دسترسی به اطلاعات اسمی صورت گرفته، گفت: کمیسیون تخصصی مجلس استعلام می‌گیرد که چرا طی 33 سال مرکز آمار اطلاعات اسمی بی‌سوادان را در اختیار سازمان نهضت قرار نداده است و این سوال مطرح می‌شود که آیا این موضوع شامل حاکمیت می‌شود یا نه؟

وی در ادامه گفت: در دستورالعمل ساماندهی سال آینده به استان‌ها ابلاغ شده که به ازای هر 75 نفر بی‌سوادی که تحت پوشش قرار می‌گیرد، یک مسئول سوادآموزی به مجتمع آنها داده شود و مجوز صدور فعالیت این افراد در بکفا آمده است.

باقرزاده با بیان اینکه در تمام دنیا معلمان ظرفیت اصلی سوادآموزی هستند، گفت: شرایطی فراهم شده که معلمان مجوز تدریس داشته باشند و حق‌الزحمه آنها پرداخت شود.

وی گفت: همچنین تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت بخش غیردولتی نیز استفاده کنیم، چرا که نمی‌خواهیم مدرک یا آمار صوری ارائه دهیم، بلکه به دنبال ریشه‌کنی بی‌سوادی به معنای واقعی هستیم.

تگ ها آمار بیسوادی کشور آمار بی سوادی کشور آمار بی سوادی تعداد بی سوادان کشور

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت