Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 صندوق‌های پژوهش و فناوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان ضمانتنامه صادر می‌کنند
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          26 دی 1392 - 16 January 2014


معاون توسعه منابع معاونت علمی ریاست جمهوری:

صندوق‌های پژوهش و فناوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان ضمانتنامه صادر می‌کنند

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از امضای تفاهم نامه بین این معاونت و صندوق های پژوهش و فناوری جهت صدور ضمانتنامه برای شرکتهای دانش بنیان خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس علمی ایسنا، علیرضا دلیری با اشاره به انواع حمایتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکتهای دانش بنیان گفت: حمایتهای تسهیلاتی، صدور ضمانتنامه برای اخذ تسهیلات یا صدور ضمانتنامه برای انعقاد قرارداد با دستگاه‌ها یا سازمان‌های دولتی و خصوصی از جمله این حمایتهاست.

دلیری با تاکید بر اینکه حمایتهایی که تا کنون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت پراکنده از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته، حمایت‌های تسهیلاتی بوده است، افزود: با توجه به اینکه قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان هنوز عملیاتی نشده بود، این حمایتهای تسهیلاتی به خودی خود از منابع معاونت علمی و فناوری تامین می‌شد و در قالب کارگزاری‌هایی که صندوق‌های پژوهش و فناوری در کشور انجام می‌دادند، به عنوان کارگزاری معاونت صورت می‌گرفت.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه با تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی در وظایف این صندوق انواع موارد حمایتی از قبیل تسهیلات، کمک و صدور ضمانتنامه از شرکتهای دانش بنیان مشخص شده است، اظهار کرد: با این حال از زمان آغاز به کار صندوق نوآوری و شکوفایی تا عملیاتی شدن برنامه‌های آن چند ماهی زمان لازم است.

وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال گذشته در حوزه تسهیلات فعالیتهایی انجام داده است، ادامه داد: پیش از این ار شرکتهایی که دانش بنیان بودند، با توجه به نوع فعالیت و عملکردشان از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران حمایت کرده‌ایم.

نیاز به ضمانتنامه بیش از تسهیلات

علیرضا دلیری با تاکید بر اینکه یکی از مسائل پیش رو درباره برخی شرکتهای دانش بنیان این بود که این شرکتها متقاضی دریافت تسهیلات نبودند، تصریح کرد: چراکه شرایط تولید این شرکتها به حدی رسیده بود که وارد بازار شده و کالایشان به مرحله تجاری سازی رسیده بود و امکان عرضه محصول به دستگاه‌ها یا سازمان‌های دولتی داخلی یا بخش خصوصی را داشتند.

وی با اشاره به اینکه شرکتهای دانش بنیانی که محصولشان آماده ارائه به بازار است، برای انعقاد قرارداد با سازمان‌های دولتی به ضمانتنامه پیش پرداخت یا ضمانتنامه حسن انجام کار نیاز داشتند، گفت: این شرکتها برای ارائه این ضمانتنامه منابع مالی لازم را دارا نبودند. به همین دلیل برخی از این شرکتهای دانش بنیان تلاش می‌کردند تسهیلات بگیرند تا شاید بتوانند آن ضمانتنامه را از طریق سیستم‌های بانکی صادر کنند.

دلیری با بیان اینکه خلا در صدور ضمانتنامه‌های لازم شرکتهای دانش بنیان احساس می‌شد، ادامه داد: تصمیم گرفتیم به جای ارائه تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان برای اینکه این شرکتها در پی ضمانتنامه بروند، صندوق‌های پژوهش و فناوری را در زمینه صدور ضمانتنامه برای شرکتهای دانش بنیان فعال کنیم. به این صورت مشکل بسیاری از شرکتهای دانش بنیان حل و امکان عرضه کالا به بازار برای آنها ایجاد خواهد شد.

معاون توسعه و منابع به اساسنامه مصوبه هیات وزیران در خصوص صندوق‌های پژوهش وفناوری غیر دولتی که بر اساس ماده 100 قانون برنامه پنجم توسعه ایجاد شده بودند، اشاره کرد و افزود: از جمله این صندوق‌ها، صندوق پژوهش فناوری غیر دولتی فناوری‌های نوین است؛ در این اساسنامه تکالیفی به این صندوق‌ها داده شده است که بتوانند به شرکتهای دانش بنیان هم تسهیلات بدهند، هم کمک کنند و هم ضمانت نامه صادر کنند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون تاسیس صندوق‌های پژوهش و فناوری، اختیار صدور ضمانتنامه توسط هیات وزیران به این صندوق‌ها داده شده است، اظهار کرد: سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی می‌توانند ضمانتنامه صندوق‌های پژوهش و فناوری را به عنوان ضمانتنامه پیش پرداخت یا ضمانت حسن انجام کار بپذیرند.

دلیری با اشاره به برخی از این صندوق‌ها که فعالتر بوده و با اغلب بانکها و وزارتخانه‌ها توافق کردند تا ضمانتنامه شان پذیرفته شود، تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری با صندوق‌های پژوهش و فناوریی که به این مرحله رسیده‌اند، وارد مذاکره شد و تفاهم‌نامه‌ای به امضا رساند. برای مثال از این صندوق‌های فعال می‌توان به «صندوق پژوهش فناوری غیر دولتی فناوری‌های نوین» و «صندوق پژوهش فناوری غیر دولتی شریف» اشاره کرد.

دلیری با بیان اینکه این دو صندوق توانسته بودند نظر اغلب بانکها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها را جلب کنند تا ضمانتنامه شان را بپذیرند، تصریح کرد: ما نیز با این دو صندوق تفاهم‌نامه‌های جداگانه‌ای به امضا رساندیم که بر اساس این تفاهم نامه این صندوق‌ها بتوانند با پشتوانه منابع مالی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اختیارشان قرار می‌دهد، برای شرکتهای دانش بنیان ضمانتنامه صادر کنند.

نبودن منابع مالی و سرمایه در گردش؛ مشکل بزرگ شرکتهای دانش بنیان

وی با تاکید بر اینکه قرار شد که هرکدام از این صندوق‌ها به مبلغ 100 میلیارد ریال و جمعا 200 میلیارد ریال ضمانتنامه صادر کنند، تصریح کرد: اگر بتوانیم به عنوان طرح پایلوت در این زمینه موفقیت لازم را کسب کنیم، این امر را برای این دو صندوق و سایر صندوق‌های پژوهش فناوری کشور توسعه خواهیم داد.

دلیری یکی از بزرگترین مشکلات شرکتهای دانش بنیانی را که توانسته‌اند به مرحله تجاری سازی برسند، نبودن منابع مالی مناسب و سرمایه در گردش این شرکتها برای صدور ضمانتنامه و نیز نبودن سرمایه کافی به عنوان پشتوانه قراردادهای آنها دانست و تاکید کرد: در این راستا حمایت صندوق‌های پژوهش و فناوری در صدور ضمانتنامه می‌تواند مشکل شرکتهای دانش بنیان را برطرف کند و این شرکتها قراردادهای خود را منعقد کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع با اشاره به اینکه در حال حاضر کمتر از یک هفته است که این تفاهم نامه‌ها را امضا کرده‌ایم، اظهار کرد: تا کنون با صدور ضمانتنامه از طریق صندوق فناوری‌های نوین برای شرکتهای دانش بنیانی که متقاضی ضمانتنامه بوده‌اند، با مبلغ 5/4 میلیارد تومان موافقت کرده‌ایم و کار وارد مرحله اجرایی شده است.

وی افزود: صندوق شریف نیز در حال تهیه فهرست شرکتهای دانش بنیان متقاضی است تا بعد از گرفتن تاییدیه کارگروه تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمانتنامه مورد نیازشان را صادر کنند.

دلیری با بیان اینکه صندوق‌های پژوهش وفناوری در کشور مساله سرمایه گذاری‌های خطرپذیر را خواهند داشت و البته در کشور هنوز شرکتهای VC نتوانسته‌اند فعال شوند، گفت: برای آغاز این موضوع ما با دانشگاه صنعتی شریف تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسانده‌ایم که برابر آن مقرر شد که ما مبالغی را به دانشگاه شریف ابلاغ کنیم و دانشگاه نیز از بین شرکتها و دانشجوهای فعال در دانشگاه‌ها تیم‌های VC در حوزه های مختلف تشکیل دهد و برای آنها مسیر دهی کند و پشتیبانیشان کند تا منجر به ایجاد شرکتهای سرمایه گذاری خطرپذیر شوند.

وی در پایان گفت: برنامه داریم این طرح را در دانشگاه شریف به عنوان پایلوت از طریق نخبگان یا فناوران دانشگاه شریف آغاز کنیم تا بتوانیم VC را در کشور فعال کنیم که این طرح آغاز شده در هفته جاری عملیاتی خواهد شد.

تگ ها شرکت های دانش بنیان ضمانتنامه شرکت های دانش بنیان فعالیت شرکت های دانش بنیان

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی