گوشی های ۶ اینچ و بزرگ تر مدتی است که وارد زندگی انسان ها شده اند. با گسترده شدن نقش گوشی های هوشمند در زندگی انسان ، بزرگ شدن صفحه ی نمایش باعث راحتی کار با گوشی ها شده است. هرچه اندازهٔ صفحه بزرگ تر باشد راحت تر می توان برنامه ها را دید و با آن ها کار کرد ولی تبدیل شدن گوشی ها به فبلت مشکلاتی در برخی کارهای ساده و روزمره به وجود آورده است.

سامسونگ باعرضهٔ گوشی بسیار بزرگ ۶.۳ اینچی Galaxy Mega در بهار سال گذشته، ساختن گوشی های دارای صفحات بزرگ تر از ۶ اینچ را مد کرد. سونی از سامسونگ جلو زد و با ساخت گوشی ۶.۴ اینچی Xperia Z Ultra وارد این بازار شد. اکنون فبلت های بزرگ تر از ۶ اینچ آن قدر زیاد شده اند که کسی از عرضهٔ LG G۳ با صفحهٔ نمایش ۵.۵ اینچ تعجب نمی کند.

واژهٔ فبلت باعرضهٔ Galaxy Note به وجود آمد که صفحهٔ آن تنها ۵.۳ اینچ بود. امروزه گوشی های دارای صفحات بزرگ تر از ۵.۵ اینچ بسیار و حتی ۶ اینچ بسیار زیادند. HTC One Max, Nokia Lumia ۱۵۲۰, Lumia ۱۳۲۰, Sony T۲ Ultra, Alcatel OneTouch Hero, Samsung Note ۳, LG G Pro ۲ همه گوشی های معروف بزرگ تر از ۶ اینچ هستند که از ماه سپتامبر عرضه شدند.

در این مقاله می خواهیم ببینیم چه کارهای ساده ای را نمی توان با گوشی های بزرگ تر از ۶ اینچ انجام داد. ممکن است با دیدن این لیست از خرید چنین گوشی بزرگی منصرف شوید.

کار با یک دست

یکی از ویژگی های بسیار مهم گوشی های موبایل، قابلیت کار با یک دست است. برای مثل وقتی کیف و یا بسته های خرید را در دستمان گرفته ایم می توانیم به راحتی با دست دیگر با گوشی کارکنیم. زنگ بزنیم و یا پیامک بفرستیم، مسیر حرکتمان را در GPS چک کنیم و ایمیل های جدید را بخوانیم. این کارها در صورتی امکان پذیر است که گوشی آن قدر بزرگ نباشد که نتوانیم با یک دست با آن کارکنیم. گوشی های ۶ اینچ به بالا را باید با یک دست نگه دارید و با دست دیگر با آن کارکنید. البته برخی برنامه ها مثل برنامهٔ تماس، ماشین حساب، صفحه کلید و … می توانند به صورت کوچک تر در سمت راست و یا چپ صفحه قرار بگیرند تا کاربر بتواند راحت تر با آن ها کار کند ولی اکثر اوقات برای باز کردن و کار کردن با برنامه ها احتیاج دارید هردو دستتان آزاد باشد.

تلفن کردن مثل قدیم

یکی از مشکلاتی که من با گوشی بزرگ دارم پیدا کردن بلندگو است وقتی باکسی صحبت می کنم. چون موقع صحبت کردن تا کمی گوشی را حرکت می دهم بلندگو از محدودهٔ گوشم خارج می شود! علاوه بر این استفاده از گوشی های بزرگ برای صحبت های طولانی خسته کننده است مگر اینکه از هدفون استفاده کنید.

گذاشتن گوشی در جیب شلوار

گوشی های بزرگ تر از ۶ اینچ در جیب شلوارهایی که گشاد نیستند جا نمی شوند. این گوشی ها را باید یا در کیف و یا در جیب کت بگذارید. حتی اگر بتوانید آن را درون جیب شلوار بگذارید، در هنگام نشستن و یا بالا رفتن از پله اذیتتان می کند. البته این مسئله برای خانم ها مطرح نیست چون وسایلشان را درون کیف می گذارند و حتی برای حمل تبلت ۱۰ اینچی مشکلی ندارند.

گرفتن عکس از همه چیز در همه جا

عکاسی و فیلم برداری با گوشی های بالای ۶ اینچ به سادگی گوشی های کوچک نیست. فبلت های بزرگ را حتماً باید با دو دست نگه داشت و بااحتیاط با آن برخورد کرد تا از دست رها نشود.

بردار و برو

گوشی های کوچک را می توان به راحتی از روی میز برداشت و رفت ولی با فبلت های بزرگ نمی توان این گونه رفتار کرد. ساکت کردن آلارم این گوشی ها در ابتدای صبح نیز همین طور است. اگر در حین خواب وبیداری مراقب گوشی تان نباشید ممکن است به راحتی آن را بیندازید و به آن آسیب بزنید.

کارهای ساده و روزمره که با فبلت ها نمی توان به راحتی انجام داد

استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی

اگر فبلت را در جیب شلوار گذاشته باشید در هنگام رانندگی اذیتتان می کند. اگر در همین حین گوشی زنگ بزند و یا پیامک بیاید و بخواهید گوشی را از جیبتان دربیاورید احتمالاً باید خودرو را نگه دارید و از سر جایتان بلند بشوید. تلفن زدن و پیامک فرستادن و یا تنظیم مقصد در برنامهٔ GPS در هنگام رانندگی کار راحتی نخواهد بود چون می بایست از هردو دستتان برای این کار استفاده کنید.